Hestia - kapłanka domowego ogniska

Hestia rzadko występuje w ludzkiej formie na obrazach. Występuje natomiast jako okrągłe palenisko w domach i świątyniach. Obydwa te miejsca Hestia uświęca, obydwa mają wielką moc. Jest żywym płomieniem niosącym światło, ciepło i ogień do gotowania jedzenia (a jak twierdzą naukowcy, to dzięki gotowanym jedzeniu, człowiek był w stanie zrobić tak wielki skok ewolucyjny, jakim jest nasz mózg o bardzo skomplikowanej strukturze.
Okrąg jest symbolem Hestii - tak jak centralne palenisko w domu.



To jest cykl artykułów na podstawie książki Jean Shinody Bowlen "Boginie w każdej kobiecie" Początkowy artykuł znajdziecie tutaj

Pochodzenie boginii Hestii


Hestia była córką Rei i Kronosa. Jest więc najstarszą siostrą w pierwszym pokoleniu Olimpijczyków. Natomiast z czasem - gdy w siłę rósł Dioznizos, rola Hestii została umniejszona w panteonie i z czasem z niego zupełnie wypadła. Nie angażowąła się w każdne wojny i romanse, więc też niewielu się nią interesowało, dlatego jest jedyną z wielkich bogów greckich, o których wiemy tak mało. Jej kult jednak był silny wśród zwyczajnej ludności. Dwa z hymnów Homeryckich mają inwokację, w których zaprasza się Hestię do domu lub świątyni.
Afrodyta chciała złamać jej postanowienie wiecznego dziewictwa i sprawiła, że Posejdon (bóg morza) oraz Apollo (bóg słońca, brat Artemidy) się w niej zakochali, ale nawet oni nie sprawili, żeby Hestia zmieniła swoje postanowienie.


Rytuały i kult Hestii


Chociaż Hestia nie jest bohaterką wielu mitów, to jednak jej kulty był szeroko rozpowszechniony. Czczono ją w wielu rytuałach zwiazanych z ogniem. Na przykład w trakcie zaślubin matka panny młodej brała ze swojego paleniska ogień i przynosiła go do nowego domu poślubionej pary, dzięki temu tworząc ognisko domowe, czyli duszę domu, dzięki której dom przystawał być tylko budynkiem, a stawał się miejscem, gdzie działą sacrum.


Gdy dziecko kończyło pięc lat obnoszono je wokół domowego paleniska, żeby symbolicznie włączyć je w życie rodziny. Greckie miasta miały również swoje paleniska na centralnym placu, gdzie zawsze płonął ogień. Wojownicy udając się na wojnę zawsze brali ogień z paleniska swojego polis, żeby nieść swój płomień do nowego miasta.
W Rzymie to ogień Hestii tworzył wspólnotę Rzymian. W świątyni Vesty (rzymskie imię Hestii) znadowały się jej kapłanki, które były ucieleśnieniem jej niewinność, dziewiczośc i anonimowość. Dziewczęta do tej roli były wybierane bardzo wcześnie. Zwykle przed ukończeniem szóstego roku życia. Ścinano im włosy w obrzędzie inicjacyjnym. Jeśli straciła dziewictwo to traktowano ją bardzo surowo - zakupywano ją żywcem w małej celi, ze światłem, jedzeniem, oliwą i miejscem do spania.

Hestia i Hermes


Hestia wystepuje czasem w parze z Hermesem (Merkurym w rzymskim panteonie) bogiem posłańcem. Był to elokwentny bóg związany z rzemiosłem, bóg mowy, podróżników, patron biznesmanów i oszustów.
Tak jak ogrągłe palenisko było symbolem Hestii, tak falliczna kolumna przy progu była symbolem Hermesa. Miała ona przynosić płodność i zapobiegać wkraczaniu do domu złych energii. O ile Hestia tworzy rodzinne więzi we wspólnocie, dba o świętość danego miejsca, tak Hermes jest związany z ochroną tego miejsca i jego komunikacją na zewnątrz, która może przynieść rodzinie/wspólnocie dobrobyt.
Obydwoje są również powiązani w mistyce i jej symbolice ognia jako mistycznej wiedzy, która jest zawarta we wnętrzu ziemi. Reprezentują archetypiczną dualność duszy i ducha. Hermes jest duchem, który sprawia, że dusza płonie - jak wiatr, który rozpala palenisko, tak idee są w stanie zapalić duszę do poszukiwań.

Hestia jako archetyp


Hestiw jest najstarszą boginią dziewicą (opróćz niej boginiami dziewicami jest jeszcze Atena i Artemida). Jako jedyne z tej trójki jest skupiona na świecie wewnętrznym, jest anonimowa i nie walczy o swoje w świecie zewnętrznym. Jak wszystkie trzy jednak nie jest uzależniona od mężczyzn, czy świata zewnętrznego, tylko jest bardzo skupiona na swoich własnych celach.
Hestia może czasem sprawiać wrażenie nieobecnej, ale tak naprawdę jest bardziej obecna niż my wszyscy, tylko jej wzrok jest skierowany do wewnątrz. Jest samowystarczalna i najlepiej odnajduje się w samotności. Osiąga wewnętrzną harmonię zajmując się domowymi obowiązkami. Kiedy wypełni wszytskie obowiązki czuje się dobrze w środku. Atena czuje się w takim momencie dumna z wykonania działania, a Aremida czuje ulgę, że odwaliła już, co było do zrobienia. Hestia wykonuje czynności w domu, tak jak kapłanki wykonują czynnosci w światyni. W skupieniu i nie spiesząc się, nie patrząc na zegarek. Jest w 100% skupiona na tym, co robi.

Wewnętrzna wolność od praktycznych pragnień  uwolnienie od działania i cierpienia, uwolnienie od wewnętrznego  i zewnętrznego wstretu, otoczony  przez błogosławieństwo zmysłu, białe światło nieporuszone, a poruszające

Hestia jest archetypem starszej mądrej kobiety, która już wiele w życiu widziała i nie poddaje się przemijającym burzom. Jest wspierająca, zawsze skupiona na wyższym porządku, jest dobrze wyśrodkowana, co sprawia, że jest niepodatna na zmiany. Jest związana z ugruntowaniem, pozwala okiełznać wewnętrzny i zewnętrzny chaos. Kobieta z silnym archetypem Hestii to kobieta, której życie ma głębsze znaczenie. Choć niekoniecznie widać to na powierzchni.

Hestia i manadale


Owalny krąg paleniska jest zwiazany z mandalami i medytacją. Rysowanie mandali i medytacje to jest to, co wzmacnia w nas archetyp Hestii. Hesti powzala nam znaleźć nasz wewnętrzny punkt równowagi. Pozwala nam znaleźć nasze wewnętrzne źródło ciepła i spokoju.
Kultywujemy Hestię gdy wybieramy samotność i analogicznie - gdy samotność wybiera nas, możemy przekuć ten czas na pielęgnowanie lub odkrywanie w nas archetypu Hestii.
Skupienie na budowaniu domowego ogniska, ale właśnie czerpanie z tego radości, a nie czyszczenie, bo goście przyjdą. Zwracanie się do wnętrza i stawanie się coraz bardziej samodzielną, to również artybuty archetypu Hestii.

Kobieta z silnym archetypem Hestii


Od razu intuicyjnie wiemy, jeśli wchodzimy do domu kobiety Hestii. Wszystko jest w nienerwicowym porządku, czuje się ciepłą domową atmosferę. 

Młode lata Hestii


Hestia jest bezprblematycznym dzieckiem. Jest w tym podobna do Persefony, jednak w przeciwieństwie do niej nie jest tak mocno skupiana na zaspokajaniu potrzeb innych, a bardziej na zabawie ze sobą. Jest miła i wykonuje polecenia rodziców, ale nie potrzebuje ich do tego, by się dobrze bawić. Czasem jest opdbierana jako stara-malutka, jakby rozumiała zdecydowanie więcej, niż dzieci w jej wieku, jakby w młodym ciele była stara dusza.


Rodzice Hestii


Hestia była pierwszym dzieckiem Rei i Kronosa, więc była też jako pierwsza połknięta i jako ostatnia zwrócona przez trzewia ojca. Tym samym była jedyną boginią, która była tam sama. Z ojcem tyranem i matką, która zupełnie nie walczy o swoje dzieci, Hestia musiała wypracować sporą dozę samodzielności.
Hestii sposobem na przetrwanie jest bycie niezauważoną. Kobiety z archetypem Persefony, będą raczej skupiały się na relacji z matką, Z silnym Archetypem Hery będą wiązały się z chłopakami, żeby jak najszybciej wyjść z toksycznego domu. Hestia będzie chodzić na palcach i udawać, że jej nie ma.
Jeśli jednak Hestia będzie miała wspierających rodziców jej archetyp może się tak szybko nie ujawnić. Jeżeli rodzice będą wspierali przełamywanie jej niesmiałości i z cierpliwością będą pokazywali jej jak nawiązywać relacje, jej hestiańskie cechy mogą się tak silnie nie ujawnić w dzieciństwie.


Dojrzewanie Hestii


Młoda Hestia może być kimś zupełnie wyizolowanym, ale czasem ma równiez przyjaciół. Jednak oni moga jej zarzucać, że nie lubi rywalizować. Hestia jest typem, który będzie oddawał mecze walkowerem. Nie interesują jej romase, ani konflikty. Zawsze w cih obliczu stara się udawać, że jej nie ma.
Dojrzewanie może być dla Hestii czasem wzmożonych poszukiwań religijnych. To może być zarzewie jej jedynego konfliktu z rodzicami. Jeśli ktoś staje na tej jej ścieżce, to Hestia potrafi zawalczyć o swoje.
Lubi miejsca, gdzie może być anonimowa - jeżeli szkoły to raczej duże, gdzie może roztopić się w tłumie. Generlanie Hestia sama w sobie nie ma potrzeby studiowania. Idzie na studia, jeśli inne archetypy u danej kobiety również są aktywne.

Hestia w pracy


Jak można się domyślić prace, w których rywalizacja jest ważnym aspektem, nie będą środowiskiem, w którym Hestia się czuje najlepiej. Raczej odnajdzie się na stanowisku, którego nie widać, ale które polega na dodawaniu ciepła w pracy. Nie jest dla niej dyshonorem robienie kawy, czy podlewanie kwiatków.
Będzie świetna w zawodach, które wymagają skupienia i nieporuszoności. Na przykład fotomodelka - fotografowie będą kochać jej zamyslony, zwrócony do wnętrza wzrok.
Dobrze będzie sie zajmowała dziećmi, bo trudno ją wytrącić z równowagi, prawie nigdy się nie denerwuje i z nawet bardzo skłóconej grupy jest w stanie stworzyć współpracującą drużynę.


Hestia w relacjach z innymi kobietami


Do Hestii przyciąga wiele rzeczy. Na pewno mozna jej ufać. Nigdy nie będą interesować jej plotki. Jej wycentrowanie wewnętrzne i umiejętność słuchania, sprawia, że jest idealnym powiernikiem. Samo przebywanie w otoczeniu Hestii jest kojące.

Seksualność Hestii


Seks nie jest dla Hestii czymś bardzo istotnym. Chociaż potrafi być orgazmiczna. W tym wypadku świetnie reaguje na pobudzenie, ale gdy go nie ma, to nie czuje jego braku. Gdy nie jest sama z siebie zainteresowana seksem, to raczej robi to dla męża lub traktuje to jako dośc przyjemne doświadczernie. Podobny wzorzec działa, gdy jest w związku z kobietą.


Hestia a małżeństwo


Hestia jest wcieleniem archetypowej dobrej żony. Dba o dom, nie jest ambitna, nie intersuje jej sława, władza czy pieniądze. Nie współzawodniczy ze swoim mężem, nie zdradza, ale też nie wymaga wierności jak Atena. Nie potrzebuje mężczyzny, żeby czuć się pełną w życiu.



Znasz jakąs Hestię? Podziel się z nią tym artykułem!
A może odnajdziesz siebie w roli innej bogini?

0 komentarze:

Prześlij komentarz