Idealny pretekst by przyjrzeć się, co w różnych kulturach symbolizowały te zwierzaki.
Wierny jak szakal
Szakale to monogamiści i do tego zwierzątka bardzo rodzinne. Zwykle polują ccałym rodzinnym stadem.
Szakal – nazwa kilku gatunków średniej wielkości drapieżników z rodzaju wilków. Szakale są mniejsze od wilków szarych, mają krótkie kończyny i bardziej wysmukły pysk. Dorosłe osobniki mają wysokość pół metra, długość ich ciała sięga od 80 do100 cm.
Żywią się drobnymi zwierzętami, padliną i roślinami. Najpospolitszym gatunkiem jest szakal złocisty, zamieszkujący północną Afrykę, Azję i Półwysep Bałkański.
Do szakali zaliczamy poniższe gatunki:
- Canis adustus – szakal pręgowany
- Canis aureus – szakal złocisty
- Canis mesomelas – szakal czaprakowy
autor: Tom Bjornstad |
Szakal jako zwierzę totemiczne
Szakal żyje w bardzo skrajnych warunkach. Aby przetrwać potrzebuje dużej inteligencji i sprytu. I właśnie z tymi cechami jest mocno kojarzony. Wiążę się on z postacią trickstera ( pol. szachraj, przechera – w religioznawstwie nazwa archetypu boga-żartownisia, przechery, czasem również półboga lub śmiertelnika, który przeciwstawia się ustalonym normom, działa wbrew ustalonemu porządkowi.)
Osoby, których zwierzęciem totemicznym jest szakal mają szansę na odniesienie sukcesu w życiu - niekoniecznie swoją cieżką pracą. ;)
Szakale w Biblii
Szakale w Biblii kojarzone są swykle ze spustoszeniem. Autorzy Biblii znalali głwonie szakale zamieszkujące tereny pustynne, stąd pojawienie się szakala dopełnia obrazu spustoszenia i takie z czasem zyskuje symboliczne znaczenie.
Nikt mnie nie pocieszy
24 Czy zniszczonemu nie podaje się ręki?
W nieszczęściu nie woła się o pomoc?
25 Czy nie płakałem z innym w dzień smutku?
Współczuła z biedakiem ma dusza.
26 Czekałem na szczęście - a przyszło zło,
szukałem światła - a nastał mrok.
27 Wnętrze mi kipi, nie milczy,
bo spadły na mnie dni klęski.
28 Chodzę sczerniały, spalony od słońca,
powstaję w gromadzie, by krzyczeć.
29 Stałem się bratem szakali
i sąsiadem młodych strusiów:
30 Ma skóra nad piec rozpalona,
a kości me - nad wiatr piekący,
31 stąd gra mi harfa żałobnie,
a głos piszczałki posmętniał.
fragment Księgi Hioba (biblia Tysiąclecia)
Szakal w starożytnym Egipcie
Jednym z ważniejszych bogów egipskich jest Anubis. Bóg o głowie szakala. Jest on związany z mumifikacją i życiem pozagrobowym. Miał on więc gigantyczny wpływ na całą podróż w zaświaty. Był przedstawiany również jako czarny szakal (lub pies) z przewiązaną szyją i cepem w zgięciu tylnej nog.
W kontekście grobowym Anubis zawsze jest przedstawiany jako towarzysz mumii zmarłego, którego ma strzec. Podczas balsamowania preparator mumii był rytualnie przebrany za niego wkładając odpowiednią maskę. Scena ważenia serca z Księgi umarłych zwykle pokazuje Anubisa dokonującego pomiaru decydującego, czy zmarły może wejść do podziemi – królestwa Ozyrysa.
Z czasem stał się bóstwem pośrednim, jego kult wyparł kult Ozyrysa.
W miejscowości Szaruna odkryto cmentarzysko mumii psów - przypisuje się je kultowi Anubisa.
Dzień Szakala - szakal jako archetyp płatnego zabójcy
W kulturze popularnej szakal - dzięki książce sensacyjnej Fredericka Forsytha "Dzień Szakala" oraz późniejszemu filmowi z 1973 roku stał sie archetypem płatnego zabójcy - zimnego, cynicznego, wyzbytego emocji. W tym filmie Szakal (oczywiście Anglik) ma zabić prezydenta Charles'a de Gaulle'a.
Co oznacza szakal w snach?
W związku z byciem padlinożercą, szakal często kojarzony jest z negatywnymi symbolami. W snach tłumaczy się jego pojawienie między innymi wyrzutami sumienia, że postąpiliśmy niezgodnie z zasadami, lub tłumaczy się to skojarzeniami, że nasze życie jest jałowe - w tym sensie karminy się rzeczami, które nam nie służą.
Ja zawsze mocno doceniam rolę padlinożerców - w końcu sami nimi jesteśmy, choć wiele osób stara się określać homo sapiens jako drapieżnika, to jednak ani nasze uzebienie, ani budowa naszego układu pokarmowego o tym nie świadczy. Lubimy już dobrze skruszałą padlinkę, a nie jeszcze ciepłe, tryskające krwią ciało ofiary (zresztą duża część z nas miałaby po takiej uczcie niezłe problemy gastyczne).
Ale to nie jest takie złe - padlinożercy cechują się zwykle wyższym ilorazem inteligencji (świnie, kruki i właśnie człowiek). Pomimo pozornego obrzydzenia jedzeniem padliny, tak naprawdę jest to bardzo pożyteczna sprawa (no może nie w przypadku człowieka). Szakale i inni padlinożercy pokazują nam, że nie ma rzeczy niepotrzebnych w przyrodzie, a każda rzecz, gdy trafi na odpowiednie okolicznosci, może się dobrze przysłużyć.
Jeżeli śni Ci się szakal, to zastanów się, czy ludzie, którzy Cię otaczają, a których traktujesz, jak swoich wrogów, nie mogą Ci w czymś pomóc. Być może nie mają oni złych intencji, a moga nauczyć cię czegoś, co okaże sie przydatne, albo nawet pomoże wyjść z kłopotów, w których się znajdujesz.
A może sytuacja w której jesteś wcale nie jest taka bez wyjścia, a całkiem akceptowane wyjście jest tam, gdzie przyzwyczajony jesteś go nie dostrzegać.
Szakal choć postrzegany czasem bardzo negatywnie, uczy nas mądrości skuteczności. Nie zawsze musisz być bohaterem, by być skutecznym.
Źródła:
http://gazetaolsztynska.pl/461751,Szakale-ze-wschodu-atakuja-na-Mazurach.html#axzz4yK0bwEiM
http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=460
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anubis
https://dreamingandsleeping.com/jackal-spirit-animal-symbolism-and-meaning/
http://dreamicus.com/jackal.html
0 komentarze:
Prześlij komentarz